Czy podatnik, może wystąpić do urzędu skarbowego w trybie art. 165 § 1 Ordynacji podatkowej o zweryfikowanie poprawności... - OpenLEX

Czy podatnik, może wystąpić do urzędu skarbowego w trybie art. 165 § 1 Ordynacji podatkowej o zweryfikowanie poprawności rozliczenia transakcji przez dostawcę towaru?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2013 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 8 lutego 2012 r.

PYTANIE

Czy podatnik, może wystąpić do urzędu skarbowego w trybie art.165 § 1 Ordynacji podatkowej o zweryfikowanie poprawności rozliczenia transakcji przez dostawcę towaru?

W listopadzie 2011 r. zakupiliśmy samochód ciężarowy, który według zapewnień kontrahenta miał spełniać wszystkie wymogi do 100% odliczenia VAT naliczonego. Po otrzymaniu faktury i odbiorze pojazdu okazało się, że samochód nie przeszedł pomyślnie badania technicznego, które uprawnia do pełnego odliczenia VAT. Na fakturze zakupu kontrahent naliczył 23% podatek od sprzedanego samochodu. Ponieważ mamy wątpliwość, czy sprzedaż ta nie powinna być zwolniona z podatku, chcielibyśmy zwrócić się do urzędu skarbowego o zweryfikowanie poprawności naliczenia podatku, a co za tym idzie możliwości 60% odliczenia podatku naliczonego przez naszą firmę. Prośba skierowana do kontrahenta o pisemne uzasadnienie zastosowania stawki 23% niestety nie przyniosła żadnej odpowiedzi. Ponieważ przepisy ustawy VAT nie dają możliwości odliczenia VAT naliczonego, jeśli transakcja z mocy ustawy jest zwolniona z VAT nawet, jeśli kontrahent wykaże VAT należny na fakturze i odprowadzi kwotę zobowiązania do urzędu, jesteśmy zobowiązani do dokładnego prześledzenia zasadności zastosowanej stawki 23%.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?