Czy podatnik może uwzględnić w wycenie wartości początkowej środka trwałego koszt prac wykończeniowych, które wykonał samodzielnie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pogoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 22 lipca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik nabył prywatnie w drodze darowizny budynek gospodarczy wraz z gruntem. W akcie notarialnym ujęto łączną wartość obejmującą grunt oraz budynek w wysokości 80 000 zł. Następnie podatnik zmodernizował budynek przekształcając go w salę bankietową, którą chce wprowadzić jako środek trwały do działalności gospodarczej. Podatnik posiada faktury na modernizację budynku gospodarczego w wysokości 150 000 zł (głównie na materiał). Prace wykończeniowe podatnik wykonywał sam, przez co nie posiada faktur kosztowych na usługi remontowo-wykończeniowe. Dodatkowo część sprzętu zamieszczonego w sali bankietowej również pochodzi z majątku prywatnego podatnika, na który podatnik nie posiada faktury zakupu.

Czy do wyceny początkowej sali bankietowej jako środka trwałego może mieć zastosowanie art. 22g ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) "jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu, o których mowa w art. 22n, wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia"?

Należy jednak w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że zasada ta nie będzie mieć zastosowania do ceny nabycia nieruchomości, ta wynika bowiem z aktu notarialnego i jest znana. Powyższa regulacja może być jednak użyteczna do wyceny nakładów na nieruchomość poczynionych przez podatnika, których nie jest w stanie udokumentować, dokumentów na taką okoliczność podatnik posiadać bowiem nie musiał.

Który wariant wyceny nieruchomości jest prawidłowy?

1. Kwota z aktu notarialnego przypadająca na budynek + faktury na modernizację (150 000 zł) + wycena rzeczoznawcy na nakłady nieudokumentowane (np. usługi remontowo-wykończeniowe, wyposażenie).

2. Gotowa wycena rzeczoznawcy bez uwzględniania aktu notarialnego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX