Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2013 r.
Autor odpowiedzi: Jurek Marek
Odpowiedzi udzielono: 21 stycznia 2013 r.

PYTANIE

Podatnik założył działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo (19%) we wrześniu 2012 r. Obroty z działalności w 2012 r. nie przekroczyły 300.000 zł, a zatem jest małym podatnikiem. Jego małżonka prowadzi działalność od 2011 r. i jest małym podatnikiem ze względu na obroty. Podatnik we wrześniu 2012 r. wprowadził do ewidencji środków trwałych urządzenie, które zakupił prywatnie w 2009 r. Cena zakupu wynikająca z umowy wynosiła 20.000 zł.

Czy podatnik mógł zastosować jednorazową amortyzację w stosunku do środka trwałego z grupy 4 Klasyfikacji i zaliczyć do kosztów października 2012 r. całą wartość urządzenia wprowadzonego do ewidencji środków trwałych z majątku prywatnego?

Czy wartość ta słusznie mogła obejmować cenę zakupu plus zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych?

Czy w tym przypadku ma znaczenie, że żona rozpoczęła działalność rok wcześniej i małżonkowie mają wspólność majątkową?

Jak interpretować art.22k ust.7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w powiązaniu z ust. 11 ?

Czy w tym przypadku wspomnianego podatnika w 2012 r. traktuje się jako małego podatnika (takie oświadczenie złożył w urzędzie skarbowym wybierając kwartalne rozliczanie) czy podatnika rozpoczynającego działalność, do którego należy zastosować art.22k ust.11 ustawy PDOF?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację