Czy podatnik ma prawo żądać od Urzędu Skarbowego zaprzestania i zwrotu egzekucji w przypadku, gdy z tytułu najmu mieszkania za zobowiązania podatkowe odpowiada solidarnie z bratem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Styczyński Rafał
Odpowiedzi udzielono: 18 września 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Burmistrz Miasta wystawił tytuł wykonawczy, urząd skarbowy ściągnął kwotę wynikającą z tytuły wykonawczego stosując środek egzekucyjny – zajęcie emerytury. W bazie ZUS podatnik ma holenderski adres. W ewidencji gruntów i budynków, w meldunkach i w bazie Urzędu Skarbowego adres Polski. Zobowiązanie to jest zobowiązaniem solidarnym i zawsze wystawiony był tytuł na brata podatnika, który nie wnosił zarzutów. Z e-maila wynika, że to brat podatnika opiekował się tym mieszkaniem i prawdopodobnie go wynajmował. Korespondencję odbierał ktoś kto mieszkał pod adresem w Polsce. Po ściągnięciu emerytury, podatnik pisze e-maila i koresponduje z US., który odesłał podatnika do wierzyciela czyli do burmistrza. Nie wniósł zarzutów ani nie prosił o przywrócenie terminów. Podatnik pisze do nas teraz roszczenie oczywiście w drodze zwykłego e- mail o: dokonanie niezwłocznego zwrotu potrąceń w aktualnym kursie EURO z mojej emerytury w kwocie x (kurs 1-03-2018 r..), unieważnienia tytułów wykonawczych, ponadto gwarancji, ze wszelkie opłaty dotyczące nieruchomości będą egzekwowane w całości od brata podatnika do momentu udostępnienia tegoż mieszkania.

W jaki sposób rozwiązać tak patową sytuację, biorąc pod uwagę, że podatnik nie wniósł zarzutów w terminie do Urzędu Skarbowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX