Czy podatnik ma prawo odliczyć VAT od zakupu lokalu w celu utworzenia biura, a w późniejszym czasie wynajmu na rzecz podmiotów... - OpenLEX

Czy podatnik ma prawo odliczyć VAT od zakupu lokalu w celu utworzenia biura, a w późniejszym czasie wynajmu na rzecz podmiotów prowadzących działalność?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 21 lipca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czynny podatnik VAT świadczący usługi doradztwa, osoba fizyczna prowadząca samodzielnie działalność gospodarczą, nabył mieszkanie w celu utworzenia biura, a w późniejszym czasie wynajmu na rzecz podmiotów prowadzących działalność (czynności opodatkowane) z wyłączeniem przeznaczenia na wynajem do celów mieszkaniowych długoterminowych. Zakup został sfinansowany kredytem. Akt notarialny nie zawiera zapisów, zgodnie z którymi lokal został nabyty w związku z prowadzoną działalnością, lecz na osobę fizyczną.

Czy w związku z powyższym podatnik ma prawo odliczyć VAT od zakupu lokalu oraz wydatków poniesionych na ten lokal, jeśli będzie on przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej, mimo iż faktura VAT wystawiona jest na imię i nazwisko osoby fizycznej bez podawania nazwy firmy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX