Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Jurek Marek
Odpowiedzi udzielono: 25 sierpnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na wynajmie lokali mieszkalnych i użytkowych. Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zakupiłam od dewelopera lokal mieszkalny oznaczony jako apartament wraz z balkonem i miejscem postojowym. Jednocześnie zawarłam z firmą-najemcą umowę najmu lokalu (firma ta ma wynajmować mój lokal i tym zarządzać) w umowie zobowiązuję się oddać najemcy (firmie) lokal wraz z balkonem i miejscem postojowym do korzystania i pobierania pożytków w celu prowadzenia w nim działalności związanej z wynajem apartamentów. W umowie najmu jest określona kwota miesięczna czynszu - będę wystawiała co miesiąc fakturę za wynajem lokalu na rzecz tej firmy ze stawką 23%.

Czy zastosuję prawidłową stawkę VAT?

Czy mam prawo od faktur zakupu lokalu odliczyć cały VAT, skoro będzie związany ze sprzedażą opodatkowaną?

W umowie zawarty jest także zapis, iż wynajmujący, czyli ja mam prawo korzystać z tego lokalu przez okres 14 dni w roku, ale muszę o tym zamiarze powiadomić ww. firmę.

Na dzień dzisiejszy nie wiem, czy będę korzystała z tego przywileju, ale jeżeli z takiej możliwości skorzystam, to czy wówczas powinnam wystawić fakturę wewnętrzną ze stawką 23%?

Czy wówczas wykorzystanie apartamentu przeze mnie będzie podlegało zwolnieniu z VAT i czy w tym przypadku mogę odliczyć cały VAT od faktur zakupu lokalu, czy powinnam go rozliczać strukturą?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?