Czy podatnik kupujący na przetargu od miasta niezabudowaną nieruchomość gruntową, która w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod usługi komercyjne, ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT zawartego w cenie nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 5 czerwca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy podatnik kupujący na przetargu od miasta niezabudowaną nieruchomość gruntową (działkę gruntu), która w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod usługi komercyjne, ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT zawartego w cenie nieruchomości?

Miasto wystawiło na sprzedaż w formie przetargu niezabudowaną działkę gruntową. Historia tej działki była następująca:

- w roku 1998 miasto przekazuje grunt w użytkowanie wieczyste osobie fizycznej,

- w 2001 r. osoba fizyczna nabywa prawo własności tej działki,

- w marcu 2007 r. osoba fizyczna wystawia na sprzedaż tę działkę, miasto korzysta z prawa pierwokupu ze względu na atrakcyjną cenę oferty sprzedaży; kupno przez miasto następuje bez podatku VAT,

- w marcu 2008 r. w wyniku rozstrzygnięcia przetargu, działkę kupuje przedsiębiorca prowadzący jednoosobowo działalność gospodarczą, będący podatnikiem podatku VAT i przeznacza ją na potrzeby tej działalności. W maju 2008 r. zostaje sporządzony akt notarialny i wystawiona jest przez miasto faktura obejmująca cenę sprzedaży łącznie z podatkiem VAT.

Czy miasto miało obowiązek naliczenia przy tej transakcji sprzedaży podatku VAT, a co za tym idzie czy przedsiębiorca mógł skorzystać z prawa odliczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX