Czy podatnik jest zobowiązany wykazać w remanencie likwidacyjnym również elementy wyposażenia, nawet jeżeli ich cena zakupu netto była niższa niż 1500 zł?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 24 listopada 2018 r.
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 stycznia 2017 r.

PYTANIE

Podatnik VAT w grudniu 2016 r. zamknął jednoosobową działalność gospodarczą (podczas jej prowadzenia prowadził PKPiR). Przy zakładaniu działalności w listopadzie 2014 r. otrzymał dotację, z której zakupił środki trwałe (laptop, urządzenie wielofunkcyjne), oprogramowanie, elementy wyposażenia (monitor itp.) oraz publikacje książkowe. W związku z zamknięciem działalności gospodarczej jest zobowiązany do sporządzenia remanentu dla celów VAT.

Czy jest zobowiązany wykazać w nim również elementy wyposażenia, nawet jeżeli ich cena zakupu netto była niższa niż 1500 zł?

Czy publikacje książkowe, które z uwagi na charakter działalności znacznie się zdezaktualizowały, powinny zostać z jakiegoś powodu wykazane w takim remanencie?

Czy do wyceny pozycji remanentu należy zastosować ceny zakupu z faktur, czy też można zastosować ceny rynkowe (od zakupu minęły dwa lata)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX