Czy podatniczka, która chce złożyć wniosek o odroczenie płatności zaległości w podatku od nieruchomości po zmarłym mężu, powinna zrobić to w oparciu o pomoc de minimis w związku z obecnie prowadzoną działalnością?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 10 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Państwo Iksińscy byli współwłaścicielami nieruchomości, na terenie której pan Iksiński prowadził działalność gospodarczą. Decyzje wymiarowe wysyłane były do każdego z małżonków odrębnie. Małżeństwo ma 2 dorosłych dzieci. W 2017 r. pan Iksiński zmarł, pozostawiając spore długi w łącznym zobowiązaniu podatkowym. Po śmierci męża, pani Iksińska złożyła wniosek o rozłożenie zaległości na raty, uzyskując decyzję pozytywną – raty na 5 lat. Decyzja była spłacana terminowo do maja 2019 r., w sierpniu 2019 r. decyzja upadła z mocy prawa, w związku z niezapłaceniem 3 kolejnych rat. W 2017 r. pani Iksińska z dziećmi nabyła spadek z dobrodziejstwem inwentarza – akt poświadczenia dziedziczenia. Nie sporządzono spisu inwentarza ani wykazu inwentarza, nie dokonano także przeniesienia odpowiedzialności za długi pana Iksińskiego na spadkobierców. Pani Iksińska założyła, już po śmierci męża, działalność gospodarczą na terenie, na którym wcześniej prowadził ją pan Iksiński. Pani Iksińska w związku z trudną sytuacją finansową chciałaby odroczyć termin płatności pozostałej zaległości.

Czy wniosek może złożyć sama pani Iksińska, czy powinni lub muszą złożyć wszyscy obecni współwłaściciele? Czy wniosek ma być rozpatrywany w oparciu o pomoc de minimis dla przedsiębiorców, w związku z aktualnym prowadzeniem działalności przez panią Iksińską, chociaż zaległość dotyczy okresu, gdy wnioskodawca tej działalności nie prowadził?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX