Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 22 maja 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy należy zastosować kod liczbowy 07 oraz oznaczenie "FP"?

Zgodnie ze zmianą przepisów i wprowadzeniu nowego pliku JPK_VAT oraz obowiązku z dniem 1 lipca wpisywania dodatkowych oznaczeń dla transakcji oraz dokumentów sprzedaży, zwracamy się z zapytaniem, czy firma prowadząca działalność o przeważającym kodzie PKD – 4520 Z, świadcząca usługi konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych będzie zobligowana do oznaczania niektórych towarów lub usług specjalnymi oznaczeniami liczbowymi, wśród nich jest oznaczenie liczbowe – kod 07?

Pragnę nadmienić, że świadcząc ww. usługi w naszych fakturach sprzedaży występują zarówno pozycje części samochodowych, jak i wykonana usługa naprawy/serwisowa, ponieważ wykonana przez nasza firmę usługa jest kompleksowa. Ponadto świadczymy usługi dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej i obrót rejestrujemy na kasie fiskalnej i są przypadki, że dla tych osób wystawiamy fakturę do paragonu na żądanie klienta.

Czy takie faktury również należy wykazać w nowym JPK z oznaczeniem "FP"?

Prowadzimy ponadto sprzedaż towarów używanych - pojazdów samochodowych w systemie VAT marża. Sprzedaż ta na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności też jest ewidencjonowana na kasie fiskalnej i do tego paragonu wystawiamy fakturę VAT marża.

Czy w przypadku takich dokumentów należy również wykazać je w nowym JPK z oznaczeniem "FP"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?