Czy pod pojęciem oddania do użytkowania nowo zbudowanego lub przebudowywanego obiektu lub instalacji należy rozumieć faktyczne użytkowanie czy uzyskanie pozwolenia na użytkowanie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 4 września 2013 r.

PYTANIE

Proszę o wyjaśnienie do art. 76 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) - dalej p.o.ś.

Czy pod pojęciem oddania do użytkowania nowo zbudowanego lub przebudowywanego obiektu budowlanego, zespołu obiektów lub instalacji należy rozumieć faktyczne użytkowanie czy też uzyskanie pozwolenia na użytkowanie lub zawiadomienia właściwego organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, co najmniej 21 dni przed zamierzonym terminem przystąpienia do użytkowania?

Inwestor uzyskał pozwolenie na budowę - na realizację inwestycji kwalifikowanej jako mogącą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko - § 3 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać n środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), w której został zobowiązany do zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, co najmniej 21 dni przed zamierzonym terminem przystąpienia do użytkowania. Inwestor wypełnił powyższy obowiązek. Kontrola WIOŚ wykazała, że inwestor na 30 dni przed terminem oddania do użytkowania nie poinformował wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o planowanym terminie oddania do użytkowania przedmiotowego przedsięwzięcia. Ponadto, podczas kontroli ustalono, że zrealizowany obiekt nie jest od czasu zakończenia budowy eksploatowany, a jedynie prowadzono przez pewien czas próby.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX