Czy pod pojęciem adaptacji projektu należy rozumieć dostosowanie projektu do nowych wymagań inwestora prowadzących np. do zmiany powierzchni zabudowy i kubatury budynku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: CIC Kancelaria
Odpowiedzi udzielono: 20 października 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Projektant jest uprawniony do sporządzania w budownictwie osób fizycznych projektów w zakresie rozwiązań architektonicznych budynków inwentarskich i gospodarczych, adaptacji projektów typowych i powtarzalnych innych budynków oraz sporządzenia planów zagospodarowania działki związanych z realizacją tych budynków. Proszę o wyjaśnienie pojęcia adaptacja. W ocenie projektanta adaptacja polega nie tylko na dostosowaniu konstrukcji budynku, a w szczególności jego fundamentów, więźby dachowej, do indywidualnych warunków gruntowych, obejmujących rodzaj gruntu, wysokość lustra wody, spadek terenu, stref obciążenia wiatrem i śniegiem, a także do ustaleń określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy, ale również do indywidualnych potrzeb inwestora. Adaptacja dotyczy często zmian charakterystycznych parametrów obiektu, polegających na wydłużeniu budynku np. o 2 m, czy też podniesieniu ścianki kolankowej poddasza, tym samym zmianę wysokości obiektu np. o 1 m. Oczywiście, aby nie naruszyć praw autorskich, na wprowadzenie powyższych zmian przed dokonaniem adaptacji każdorazowo projektant uzyskuje zgodę autora projektu na wprowadzenie zmian.

Czy pod pojęciem adaptacji projektu należy rozumieć również dostosowanie projektu do nowych wymagań inwestora prowadzących np. do zmiany powierzchni zabudowy i kubatury budynku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX