Czy pobieranie renty z tytułu niezdolności do pracy przez osobę sprawującą opiekę stanowi przesłankę negatywną do ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 11 października 2021 r.

PYTANIE

Do OPS wpłynął wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego - syn stara się o świadczenie pielęgnacyjne na ojca. Syn - jako osoba sprawująca opiekę - jest częściowo niezdolny do pracy (posiada orzeczenie lekarza orzecznika ZUS - niezdolność do dnia 31.05.2022 r.). Dodatkowo syn pobiera rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Ojciec - osoba wymagająca opieki - posiada wyłącznie orzeczenie lekarza orzecznika ZUS stwierdzające trwałą niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Mając na względzie powyższe:

a) czy pobieranie renty z tytułu niezdolności do pracy przez osobę sprawującą opiekę stanowi przesłankę negatywną do ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego (tak wynika z literalnego brzmienia art. 17 ust. 5 lit. 1 pkt a) ustawy o świadczeniach rodzinnych)?

b) czy posiadanie przez osobę wymagającą opieki orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, z którego wynika wyłącznie trwała niezdolność do samodzielnej egzystencji, bez wskazania całkowitej niezdolności do pracy - może być potraktowane jako legitymowanie się znacznym stopniem niepełnosprawności w rozumieniu art. 3 pkt 21 lit. e) ustawy o świadczeniach rodzinnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX