Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 4 czerwca 2020 r.

PYTANIE

Nasza firma w ramach działalności gospodarczej prowadzi m.in. sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Realizujemy ją w następujący sposób:

- zakup przez osoby fizyczne dokonany osobiście w spółce: po dokonaniu sprzedaży wystawiamy i przekazujemy klientowi paragon fiskalny. W naszym systemie księgowym dokument ten ewidencjonowany jest jako paragon niefiskalny (kopia w załączniku). Paragon niefiskalny jest wykazywany zarówno w rejestrze VAT jak i w JPK, natomiast nie ewidencjonujemy w księgach (zarówno w rejestrach VAT i JPK) zbiorczego raportu okresowego z kasy fiskalnej - ponieważ jest już ujęty dokument "paragon niefiskalny" - zakup przez osoby fizyczne dokonany przez internet: po dokonaniu sprzedaży niezależnie od woli klienta wystawiamy w systemie księgowym fakturę VAT (bez NIP), którą wysyłamy mailowo klientowi, następnie fiskalizujemy sprzedaż i paragon dołączamy do kopii naszej faktury.

Czy w świetle obowiązujących przepisów nasze postępowanie jest prawidłowe?

Czy faktury sprzedaży zarówno na rzecz firm jak i osób fizycznych mogą być wysyłane do klientów elektronicznie?

Czy możemy wysyłać faktury w formie elektronicznej bez zgody lub oświadczenia nabywcy?

Przy sprzedaży wysyłkowej, uciążliwe byłoby wysyłanie faktur w formie papierowej.

Czy po zmianach JPK_VAT, które będą nas dotyczyły od 01.07.2020, sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej musi być wykazywana w JPK wyłącznie na podstawie dobowych lub miesięcznych raportów okresowych?

Czy możemy ująć w "nowym" JPK dokumenty, które generujemy dotychczas (opisane w pkt 1), czyli paragon niefiskalny lub faktura VAT do paragonu? 

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?