Czy po zmianach od 2017 r. oświadczenie beneficial owner jest konieczne w działalności wydawnictwa, aby móc skorzystać z niższych stawek podatku u źródła?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2016 r.
Autor odpowiedzi: Pogoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 16 stycznia 2017 r.

PYTANIE

Spółka z o.o. prowadząca działalność wydawniczą na terenie Polski co roku kupuje kilkadziesiąt praw autorskich do książek. Często korzysta z agencji pośredniczącej, która wystawia fakturę podając na czyją rzecz będą przelane należności licencyjne. Natomiast płatność jest przelewana na konto agencji. Umowy licencyjne są zawierane z właścicielem należności, co jest napisane w tych umowach. Do tej pory aby skorzystać z niższych stawek podatku u źródła zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania wystarczył certyfikat rezydencji.

Jak to wygląda od stycznia 2017 r.?

Czy oświadczenie beneficial owner jest konieczne w opisanej działalności aby móc skorzystać z niższych stawek lub zwolnienia?

Co się stanie jeśli skorzystamy z usług pośrednika i na jego konto należność jest wpłacana?

Czy potrzebne są dodatkowe oświadczenia jeśli w umowie jest napisane kto jest rzeczywistym właścicielem tych należności?

Jeśli potrzebne takie oświadczenie to czy do każdego tytułu? Do każdej umowy, czy na cały rok tak jak certyfikat rezydencji?

Spółka reklamuje się także na Facebooku.

Czy też powinna zdobyć oświadczenie Beneficial owner od irlandzkiej firmy żeby nie płacić podatku u źródła?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX