Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2015 r.
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 13 lipca 2015 r.

PYTANIE

Nasza spółka A zamierza wynająć samochód osobowy dla członka zarządu od spółki B z Niemiec. Za samochód czynsz mamy płacić miesięcznie. W spółce niemieckiej B jest ten samochód leasingowany na terenie Niemiec. Uważamy, że czynsz za wynajem samochodu osobowego, który będzie używany w Polsce, a płacony do Niemiec, podlega jako należności licencyjne podatkowi u źródła. Czy jednak po zmianach od 1 lipca 2013 r. może korzystać ze zwolnienie z tego podatku u źródła z powodu powiązań kapitałowych. Mianowicie inna spółka niemiecka C ma udziały 99,91% w naszej spółce A i zarazem 70% w spółce niemieckiej B, ponad 4 lata. Jest to nasza spółka matka C, a nasze spółki A z Polski i B z Niemiec- córki.

Czy konieczne dla zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów jest prowadzenie ewidencji przebiegu tego samochodu osobowego.?

Czy jesteśmy zobowiązani do pobrania podatku u źródła od zapłaty czynszu za wynajem samochodu osobowego z Niemiec, czy możemy korzystać ze zwolnienia posiadając certyfikat rezydencji?

Spółka B przekazała nam certyfikat rezydencji przed rokiem, po zmianie swojej siedziby, od tej pory nic się nie zmieniło.

Jak często występować o ten certyfikat?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?