Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Pawliszyn Piotr
Odpowiedzi udzielono: 27 stycznia 2011 r.

PYTANIE

Wspólnikami spółki komandytowej są dwie spółki z o.o. (A i B). Będę rozliczał na pełnej księgowości spółkę komandytową oraz jedną spółkę z o.o. (A). Spółka z o.o. (A) ma mało dokumentów księgowych. Natomiast druga spółka z o.o. (B) jest "dużą" spółką (dużo dokumentów księgowych).

Czy po zaksięgowaniu dokumentów księgowych w spółce komandytowej za cały miesiąc i ustaleniu zysku bilansowego należy wyliczyć kwoty dywidendy przypadające na poszczególne spółki? Czy należy przelać te kwoty do spółek z o.o.?

Czy może trzeba najpierw skorygować zysk bilansowy o składniki niestanowiące kosztów i przychodów podatkowych (np. PFRON, koszty NKUP, przychody niestanowiące przychodów, składki ZUS od umów zleceń stanowiące koszty w kolejnym miesiącu).

Czy po wyliczeniu zysku i ustaleniu dywidendy (z zysku bilansowego, podatkowego?) przypadającej dla spółki z o.o. (B) można opłacić za nią (z rachunku spółki komandytowej) podatek dochodowy od osób prawnych CIT jako zaliczka za dany miesiąc, czy też zaliczki na podatek powinna opłacać spółka z o.o. (B) po doliczeniu dywidendy do własnych przychodów i kosztów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację