Czy po zakończeniu robót budowlano-montażowych istnieją jakiekolwiek uregulowania, które nakazywałyby zawiadomienie właściciela o zakończeniu robót?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 8 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Chojnicki Radosław
Odpowiedzi udzielono: 16 marca 2020 r.

PYTANIE

Czy po zakończeniu robót budowlano-montażowych, w sytuacji kiedy dla danej działki inwestor posiada prawo do dysponowania, istnieją jakiekolwiek uregulowania, które nakazywałyby zawiadomienie właściciela o zakończeniu robót lub spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego z rozliczeniem odszkodowania za zaistniałe szkody?

Zobowiązanie umowne pomiędzy właścicielem a inwestorem zakładają uregulowanie ww. kwestii poprzez spisanie takiego protokołu w sytuacji braku możliwości przywrócenia działki do stanu poprzedniego i zaistnienia szkód, w którym to protokole uregulowane zostaną kwestie odszkodowania zaistniałe szkody.

Jeśli jednak właściciel po realizacji inwestycji przedstawia niepoparte żadnymi dowodami wygórowane oczekiwania w zakresie odszkodowania, to czy brak zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych oraz brak możliwości spisania protokołu zejścia z nieruchomości (z uwagi na powyższy brak akceptacji na wygórowane oczekiwania), będą miały wpływ na wysokość odszkodowania z ustalanego w ramach odszkodowania z art. 128 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r. poz. 65) – dalej u.g.n.?

Czy dla badania okresu zajętości terenu ważne będzie oświadczenie wykonawcy robót w zakresie faktycznego czasu udostępnienia działki wskazane do sprawy z wniosku o wydanie decyzji z art. 128 u.g.n., czy też może bazować na fakcie braku pisemnego poinformowania o zakończeniu robót oraz fakcie braku spisania protokołu zdawczo-odbiorczego potwierdzającego zakończenie robót na działce?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX