Czy po wyczerpaniu zasiłku chorobowego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w przypadku usprawiedliwionej nieobecności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Piotr
Odpowiedzi udzielono: 26 września 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Znajduje się w śpiączce i nie rokuje. Sytuacja kwalifikuje się do zakończenia stosunku pracy na podst. art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p., zgodnie z którym: Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące. Do powstania po stronie pracodawcy uprawnienia do skorzystania z tego trybu muszą minąć terminy, tj. w omawianym przypadku min.182 dni (łączny okres pobierania wynagr. i zasiłku) + jeśli pracownik uzyska uprawnienie do świadczenia rehabilitacyjnego to dodatkowe pierwsze 3 miesiące jego pobierania. W omawianej sytuacji uzyskanie ww. świadczenia rehab. jest wątpliwe, ponieważ przyznaje się je, jeśli dalsze leczenie lub rehabilitacja rokuje na odzyskanie zdolności do pracy. Także, po stronie pracodawcy po upływie 182 dni lub 182 dni + 3 m-cy powstanie prawo do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia, bez winy pracownika.

Jednak w omawianym przypadku pracownik, leży nieprzytomny w szpitalu, a ewentualnego oświadczenia woli pracodawcy w tym zakresie nie może odebrać. Zgodnie z art. 61 § 1 k.c. (w zw. z 300 k.p.) oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. W omawianym przypadku pracownik, nawet w razie próby złożenia mu oświadczenia woli, nie będzie miał możliwości zapozna się z nim-złożenie skuteczne takiego oświadczenia będzie możliwe dopiero po ubezwłasnowolnieniu pracownika i powołaniu dla niego opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej – wtedy takie oświadczenie doręczymy opiekunowi. Czy po upływie 182 dni lub 182 dni + 3 m-cy pracodawca powinien wypłacać pracownikowi wynagrodzenie czy będzie,to nieobecność usprawiedliwiona płatna czy nieobecność usprawiedliwiona niepłatna?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX