Czy po opłaceniu przez inwestora kary grunty zostaną „zalegalizowane” i tym samym będzie możliwość ich dalszego użytkowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Oziemska Sara
Odpowiedzi udzielono: 18 września 2022 r.

PYTANIE

Inwestor utwardził grunty oraz zlokalizował na tych gruntach obiekty tymczasowe/kontenerowe. Część gruntów, na których doszło do utwardzenia i lokalizacji wyżej opisanych obiektów, są gruntami ornymi o klasie RIIIb i nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Ze względu też na ich wielkość (powyżej 1 ha) oraz ich lokalizację, nie ma (i nie było) możliwości wydania decyzji o warunkach zabudowy opierając się o możliwość uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia tych gruntów na cele nierolnicze spełniając warunki z art. 7 ust. 2a ustawy z 3.02.1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1326) – dalej u.o.g.r.l. (czyli w skrócie bez konieczności uzyskania zgody ministra na zmianę przeznaczenia tych gruntów na cele nierolnicze). Starosta ma wyznaczoną kontrolę niniejszych gruntów na podstawie art. 27, 26 i 5 u.o.g.r.l.

Czy w konsekwencji tego naruszenia wyznaczając karę w trybie art. 28 u.o.g.r.l. i po opłaceniu przez inwestora tej kary grunty te zostaną "zalegalizowane" i tym samym będzie możliwość ich dalszego użytkowania w opisany wyżej sposób, czy pomimo opłacenia należnej kary powstaną inne dodatkowe sankcje takie jak np. konieczność rekultywacji gruntu w trybie art. 20 i nast. u.o.g.r.l. lub inne?

Czy starosta ma obowiązek poinformowania urzędu gminy i/lub nadzoru budowlanego w związku z zaistniałą sytuacją, czy nie jest to obligatoryjne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX