Czy po odebraniu własności nieruchomości gminie przywrócone zostaje użytkowanie wieczyste, które przysługiwało gminie do dnia zawarcia aktu notarialnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 8 września 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ratajszczak Artur
Odpowiedzi udzielono: 1 maja 2020 r.

PYTANIE

Aktem notarialnym z 20.02.2015 r. Skarb Państwa, reprezentowany przez starostę, przeniósł własność działki stanowiącej lasy i grunty orne o powierzchni ok. 14 ha na rzecz gminy w formie darowizny. Do dnia zawarcia aktu notarialnego Skarb Państwa był właścicielem w/w działki, a gmina była użytkownikiem wieczystym nieruchomości (działki rolno-leśnej o powierzchni ok. 14 ha). Darowizna dokonana została na rzecz gminy zgodnie z zarządzeniem wojewody i była darowizną warunkową na cel określony w art. 6 ust. 3 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r. poz. 65) – dalej u.g.n. Zarządzenie wojewody wydane zostało na podstawie art. 13 ust. 2a oraz art. 23 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 11 ust. 2 u.g.n. Zgodnie z zarządzeniem wojewody cel darowizny winien być zrealizowany w terminie 5 lat od dnia zawarcia aktu notarialnego oraz wykonywany co najmniej przez okres kolejnych 5 lat po zrealizowaniu, w przypadku niezrealizowania celu darowizna podlega odwołaniu. Termin na realizację celu minął 20.02.2020 r. Gmina poinformowała starostę o tym, że cel darowizny w określonym terminie nie został zrealizowany. Ze względu na niezrealizowanie celu darowizny starosta zobowiązany jest do jej odwołania.

W związku z powyższym zwracam się z pytaniem, czy po odebraniu własności nieruchomości gminie przywrócone zostaje użytkowanie wieczyste, które przysługiwało gminie do dnia zawarcia aktu notarialnego, czy gminie nie będzie przysługiwało inne prawo do tej nieruchomości?

Jaki wpis winien być ujawniony w księdze wieczystej i ewidencji gruntów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX