Czy po likwidacji spółki małżonkowie mogą wprowadzić do swoich ewidencji środków trwałych po połowie wartości budynku... - OpenLEX

Czy po likwidacji spółki małżonkowie mogą wprowadzić do swoich ewidencji środków trwałych po połowie wartości budynku stanowiącego ich współwłasność?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2013 r.
Autor odpowiedzi: Woźniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 24 maja 2011 r.

PYTANIE

Małżonkowie chcą zlikwidować spółkę cywilną (gabinety lekarskie), w której są jedynymi wspólnikami, i rozpocząć działalność gospodarczą jako dwie jednoosobowe firmy, rozliczające się na zasadach ogólnych. Posiadają w środkach trwałych budynek (współwłasność małżonków), w którym poza własnymi gabinetami wynajmują również gabinety innym lekarzom.

Czy po likwidacji spółki małżonkowie mogą wprowadzić do swoich ewidencji środków trwałych po połowie wartości budynku oraz sprzęt medyczny zgodnie ze specjalizacją każdego gabinetu? Jak najkorzystniej to zrobić?

Czy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych i od jakiej wartości?

Czy koszty wspólne tj. media, których nie można rozdzielić, mogą refakturować?

Czy można uniknąć podziały kosztów eksploatacji nieruchomości poprzez wprowadzenie całego budynku do ewidencji tylko jednego z małżonków i rozliczać wynajem tylko u tego małżonka?

Co z kosztami mediów w lokalu użytkowanym przez drugiego małżonka?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?