Czy po kontroli, wówczas gdy organ zdecyduje się zakwestionować stawkę VAT 23%, można skorygować fakturę zmieniając stawkę VAT na sprzedaż zwolnioną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 9 stycznia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka A w 2005 r. nabyła nieruchomość i wydzierżawiała ją Spółce B przez okres ok. 5 ostatnich lat. W międzyczasie - do 2012 r. - dwukrotnie podniosła jej wartość poprzez ulepszenie. Jedna i druga Spółka są podatnikami VAT. Spółka A sprzedała tą nieruchomość Spółce B we wrześniu 2016 r., obciążając ją VAT 23%, albowiem w dniu sprzedaży Spółka B wystawiła fakturę na zwrot wydatków inwestycyjnych poniesionych również przez Spółkę B na tą nieruchomość, które to wydatki przekroczyły 50% wartości zmodernizowanej wcześniej nieruchomości. Jeden i drugi podmiot wykazał transakcję w deklaracjach VAT i jeden z nich zapłacił podatek, a drugi oczekuje na jego zwrot. Obecnie US kontrolując Spółkę B zastanawia się, czy aby słusznie zastosowano przy sprzedaży nieruchomości stawkę VAT 23% zamiast zwolnienia z podatku. W tych okolicznościach – gdyby US zakwestionował prawidłowość zastosowanej stawki VAT, niezależnie od tego czy skontroluje Spółkę A, czy też nie – powstaje pytanie:

Czy po kontroli, wówczas gdy organ zdecyduje się zakwestionować stawkę VAT 23%, można skorygować fakturę zmieniając stawkę VAT na sprzedaż zwolnioną?

Czy wystawiona w dniu dzisiejszym faktura korekta, będzie mogła być zastosowana do ewentualnej korekty deklaracji VAT za wrzesień 2016 r., w której wykazano opodatkowaną sprzedaż nieruchomości, tj. do miesiąca sprzedaży nieruchomości?

Czy w przypadku korekty faktury organ będzie miał prawo zastosować art. 108 ustawy o VAT?

Czy wykazując sprzedaż nieruchomości jako zwolnioną, powstanie obowiązek korekty VAT naliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX