Czy placówka medyczna może udostępnić na wniosek kuratora sądowego informacje dot. małoletnich dzieci w związku z toczącym się postępowaniem sądowym?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kaczorowska-Kossowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 26 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Kurator sądowy skierował wniosek do placówki medycznej (przychodnia) o udzielenie informacji dotyczących małoletnich dzieci. Wskazana we wniosku podstawa prawna to art. 9a ust. 1 ustawy o kuratorach sądowych. Wniosek został złożony w związku z toczącym się postępowaniem w sądzie rejonowym. Kurator we wniosku pyta, czy dzieci przebywają pod opieką pediatry lub innego specjalisty, czy szczepienia wykonywane są zgodnie z kalendarzem szczepień. Wnioskodawca pyta również o to, czy zauważalne są jakieś niepokojące sygnały dotyczące zdrowia dzieci, ich wyglądu i zachowania, jak również zachowania rodziców. Zgodnie z treścią wniosku - odpowiedź ma być wysłana w ciągu 7 dni za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Czy placówka medyczna może udostępnić wszystkie dane, o które wnioskuje kurator?

Czy może podać informacje dotyczące lekarzy (ich specjalizacji) i szczepień? Czy powinna również udostępniać informacje dotyczącą niepokojących sygnałów zauważonych u dzieci i ich rodziców? Jeżeli nie, to jaka jest podstawa prawna odmowy udzielenia tych informacji?

Czy kurator sądowy ma prawo narzucić termin udzielenia odpowiedzi na wniosek i wskazać sposób jej udzielenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX