Czy PKP powinno wystąpić z wnioskiem o wyznaczenie linii brzegowej cieku, aby wydzielić z własnościowej działki użytek gruntu stanowiący wody płynące?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 24 stycznia 2017 r.

PYTANIE

Przez teren miasta płynie ciek naturalny, który jest "wodą pozostałą", zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. Prawa właścicielskie w stosunku do cieku wykonuje marszałek województwa. Ciek ma wyodrębnione działki, przez które płynie od źródeł do ujścia z użytkiem Wp. Jednak w środkowym biegu, potok płynie przez działkę będącą własnością Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym PKP. W wypisie z rejestru gruntów dla wskazanej działki jako użytki gruntowe widnieje zapis – koleje – Tk - brak jest wyszczególnionego cieku - Wp. Na mapie zasadniczej na działce uwidoczniony jest ciek z zaznaczonymi skarpami, jednak nie stanowi on odrębnej działki z użytkiem Wp, tylko znajduje się w działce PKP.

Czy PKP jest odpowiedzialne za utrzymywanie cieku na własnej działce?

Czy PKP powinno wystąpić z wnioskiem do starosty o wyznaczenie linii brzegowej cieku, aby wydzielić ze swojej działki użytek gruntu stanowiący wody płynące?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX