Czy pismo kierowane do gminy w celu zwolnienia z naliczania lub obniżenia podatku od nieruchomości gruntowych z tytułu wyłączenia danej nieruchomości z eksploatacji, powinno mieć określoną formę i treść?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 8 czerwca 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Będąc spółką wodociągowo-kanalizacyjną chcemy wystąpić do gminy o zwolnienie (lub o obniżenie) z naliczania podatku od niektórych nieruchomości gruntowych.

Czy wystarczającą przesłanką i uzasadnieniem jest to, że dana nieruchomość nie jest spółce i nie będzie w przyszłości do niczego przydatna?

Czy gmina w świetle obowiązujących przepisów może lub musi wyrazić na to zgodę?

Dotyczy to np. terenów biologicznej oczyszczalni ścieków (obecnie nieczynnej) obejmującej 3 laguny i tereny przyległe o łącznej powierzchni ok. 1,5 ha. Zamiast tej oczyszczalni funkcjonuje obecnie nowo wybudowana oczyszczalnia mech-biol. zajmująca teren ok. 0,1 ha, a pozostały teren jest niepotrzebny. Oprócz tego mamy kilka niewielkich działek na terenie wiejskim. Oczywiście optymalna byłaby sprzedaż tych nieruchomości gruntowych, ale będzie to procedura długotrwała i jej końcowy efekt jest wątpliwy.

Czy można wyłączyć daną nieruchomość z eksploatacji, a następnie ją sprzedać?

Czy pismo, którym zwracamy się do gminy o zwolnienie (lub o obniżenie) z naliczania podatku od nieruchomości gruntowych z tytułu wyłączenia danej nieruchomości z eksploatacji, powinno mieć określoną formę i treść?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX