Czy PINB powinien wstrzymać postępowanie egzekucyjne, prowadzone wobec czterech zobowiązanych, tj. małżeństwa i dorosłych dzieci, w sytuacji gdy okazało się, że toczy się sprawa o podział majątku wspólnego małżonków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sokołowska Marianna
Odpowiedzi udzielono: 4 maja 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ nadzoru budowlanego prowadzi postępowanie egzekucyjne w sprawie rozbiórki obiektu na działce stanowiącej współwłasność czterech osób (małżeństwo i dwoje dorosłych dzieci). W 2010 r. została nałożona jedna grzywna w celu przymuszenia na wszystkich. W tym czasie sprawa była w sądzie administracyjnym. Obecnie organ zamierza wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego tej grzywny. Uzyskano informacje, że zobowiązani małżonkowie się rozwiedli, a aktualnie jest w toku sprawa o podział majątku wspólnego (w skład którego wchodzi również działka z domkiem do rozbiórki).

Czy wobec tego organ winien się wstrzymać z wnioskiem o egzekucję grzywny?

Czy sprawa ta pozostaje bez wpływu dla ściągnięcia grzywny?

Jak załatwić wniosek zobowiązanej o wstrzymanie egzekucji grzywny, która przecież formalnie nie została wszczęta (nie został wystawiony tytuł wykonawczy na grzywnę z przyczyn wyżej wymienionych)?

Czy organ, mając na uwadze opisaną sytuację i koszty egzekucyjne, może skierować wniosek do US wystawiony wyłącznie na jednego ze współwłaścicieli wskazanego w postanowieniu o nałożeniu grzywny i którym nie toczy się sprawa o podział majątku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX