Czy pielęgniarka posiadająca niemedyczne wykształcenie wyższe, wykonująca zawód medyczny, ma prawo do wynagrodzenia w wysokości 50% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego w przypadku pełnienia tzw. pogotowia pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Łokaj Maciej
Odpowiedzi udzielono: 12 sierpnia 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy pielęgniarce wykonującej zawód medyczny, posiadającej wyższe wykształcenie (ale niemedyczne), zobowiązanej do pozostawania w gotowości do pełnienia świadczeń zdrowotnych (pod telefonem), należy się za każdą godzinę pozostawania w gotowości wynagrodzenie w wysokości 50% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego (w związku odpowiednio z art. 95 ust. 1 i 98 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej)?

Ustawa o działalności leczniczej mówi o pracownikach wykonujących zawód medyczny i posiadających wyższe wykształcenie (nie mówi natomiast o wyższym wykształceniu medycznym), stąd powstają wątpliwości czy w przypadkach opisanych wyżej (pielęgniarek wykonujących zawód medyczny, które ukończyły policealną szkołę dla pielęgniarek, z wyższym wykształceniem np. pedagogicznym) należy się wskazane wynagrodzenie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX