Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Klisowska Izabela
Odpowiedzi udzielono: 12 grudnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w składzie Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o zdarzeniach medycznych nie może być żadnego przedstawiciela podmiotu leczniczego?

W skład Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o zdarzenia Medycznych, zgodnie z przepisami, wchodzą prawnicy oraz "medycy", którzy na co dzień pracują w niezależnych kancelariach lub w podmiotach leczniczych. W jednej z komisji miał miejsce nabór uzupełniający w związku z rezygnacją jednego z członków. W wyniku naboru wybrano osobę, która jednocześnie była pełnomocnikiem podmiotu leczniczego, w sprawie którego komisja orzekała od kilku miesięcy. Przewodniczący składu orzekającego w tej sprawie uznał, że ta osoba nie może dłużej reprezentować podmiotu leczniczego, ponieważ weszła w skład komisji (ale nie jest członkiem składu orzekającego w tej konkretnej sprawie). Teoretycznie każdy z członków komisji może znaleźć się w analogicznej sytuacji, logicznym jest że nie będzie w składzie zespołu orzekającego, jeśli dotyczy to podmiotu, w którym jest zatrudniony.

Czy można żądać wycofania pełnomocnictwa i sugerować niezgodność z etyką prawniczą w sytuacji, gdy osoba, która została członkiem Komisji, będąca jednocześnie pełnomocnikiem podmiotu leczniczego, nie jest członkiem składu orzekającego w sprawie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?