Czy pełnomocnik może być jednocześnie wnioskodawcą zamiast pełnoletniej osoby niepełnosprawnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 4 października 2022 r.

PYTANIE

Niepełnosprawna w stopniu znacznym kobieta udzieliła pełnomocnictwa z własnoręcznym podpisem do reprezentowania swoich interesów synowi - radcy prawnemu.

Ww. pełnomocnik złożył wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, wpisując we wniosku jednak siebie jako Wnioskodawcę, a niepełnosprawną matkę jedynie jako osobę, na którą składany jest wniosek.

1. Czy pełnomocnictwo do reprezentowania nie ogranicza się jedynie do: złożenia fizycznie takiego wniosku, dostarczenia Organowi brakujących dokumentów, odebrania decyzji (...), ale wyłącznie pełnoletnia osoba niepełnosprawna, która nie jest ubezwłasnowolniona (jak w tym przypadku) winna być wnioskodawcą?

Artykuł 23 ust. 1 ustawy z 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 615) – dalej u.ś.r., wskazuje, że: "Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek (...) pełnoletniej osoby niepełnosprawnej lub innej osoby upoważnionej do reprezentowania dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej".

2. Zatem czy pełnomocnik może być jednocześnie wnioskodawcą zamiast pełnoletniej osoby niepełnosprawnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX