Czy pełnomocnictwo uprawnia do wyrażenia zgodny za mocodawcę na wszczęcie postępowania w sprawie przyznania świadczeń z pomocy społecznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sierpowska Iwona
Odpowiedzi udzielono: 13 stycznia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba jest nieprzytomna, bez kontaktu logicznego. Wcześniej gdy była sprawna spisała notarialnie pełnomocnictwo, w którym upoważniła syna do reprezentowania jej we wszystkich sprawach dotyczących jej osoby, a w szczególności do: reprezentowania jej przed wszelkimi organami administracji samorządowej i rządowej, wszelkimi sądami, spółdzielniami mieszkaniowymi, ZUS-em, Urzędem Skarbowym, Izbą Skarbową, Urzędem Stanu Cywilnego, Urzędem Miejskim - we wszystkich sprawach w tym również meldunkowych, Starostwem Powiatowym, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, PZU, organami policji, zarządcą nieruchomości wspólnej, wspólnotą mieszkaniową, w tym uczestnictwa w zebraniach wspólnoty z prawem głosu i wieloma innymi instytucjami.

Czy obecnie, kiedy osoba jest bez kontaktu logicznego, syn ma prawo decydować i składać wniosek o usługi opiekuńcze w OPS w jej imieniu, odbierać decyzję i podpisywać wywiad środowiskowy w jej imieniu?

Czy konieczne jest wystąpienie do sądu o ubezwłasnowolnienie tej osoby?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX