Czy pedagodzy, psycholodzy i bibliotekarze ze szkoły publicznej prowadzonej przez samorząd terytorialny mają prawo do wynagrodzenia za zastępstwa doraźne, które realizują w zastępstwie nieobecnego nauczyciela?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kosiarz Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 3 kwietnia 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy, stosownie do art. 35 ust. 2a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – dalej KN, nauczyciele szkoły publicznej prowadzonej przez samorząd terytorialny, tj. pedagodzy, psycholodzy i bibliotekarze, mają prawo do wynagrodzenia za zastępstwa doraźne, które realizują w zastępstwie nieobecnego nauczyciela?

Nauczyciele ci twierdzą, że jak prowadzą lekcje za nieobecnych nauczycieli, to nie realizują swoich obowiązków wynikających z pracy pedagoga, psychologa czy bibliotekarza i muszą te obowiązki wykonać w dodatkowym czasie, w tym również poza szkołą. W takiej sytuacji wykonują pracę powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin. Czas ten jednak nie jest nigdzie ewidencjonowany. Dyrektorzy szkół natomiast twierdzą, że zastępstwa realizują w ramach swojego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin i dlatego nie chcą im płacić za te zastępstwa.

Czy obowiązujące przepisy lub orzecznictwo sądowe rozstrzygają tę kwestię?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX