Czy otrzymanie zwrotu nienależnie pobranej akredytywy na mocy zawartej ugody z kontrahentem zagranicznym jest schematem podatkowym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 8 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy rozumieć szczególną cechę rozpoznawczą dot. schematów podatkowych, o której mowa w art. 86a par.1 ust.13c Ordynacji podatkowej, tj. "ten sam dochód lub majątek korzysta z metod mających na celu unikanie podwójnego opodatkowania w więcej niż jednym państwie"? Czy w przypadku, gdy na mocy zawartej ugody otrzymano od kontrahenta zagranicznego zwrot nienależnie pobranej akredytywy, który na mocy art. 12 ust. 4 pkt. 6a Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie został rozpoznany w Polsce jako przychód (ponieważ akredytywa nie była kosztem), a kontrahent zagraniczny ująłby wypłacone na mocy ugody środki w swoim rachunku podatkowym jako koszt (nie wiemy jak z jego strony to zostało ujęte), to czy wówczas sytuacja, w której w Polsce otrzymane środki nie stanowią przychodu, a jednocześnie zagraniczny kontrahent ująłby je u siebie jako koszt (choć nie wiemy czy tak zrobił), to stanowiłoby szczególną cechę rozpoznawczą o której mowa w art. 86a par.1 ust.13c Ordynacji podatkowej?

Czy otrzymanie zwrotu nienależnie pobranej akredytywy na mocy zawartej ugody z kontrahentem zagranicznym będzie schematem podatkowym podlegającym raportowaniu do KAS?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX