Czy otrzymanie zaliczki przy usługach turystyki objętych procedurą szczególną, rodzi powstanie obowiązku podatkowego w VAT? - OpenLEX

Czy otrzymanie zaliczki przy usługach turystyki objętych procedurą szczególną, rodzi powstanie obowiązku podatkowego w VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2013 r.
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 5 stycznia 2011 r.

PYTANIE

W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej (PKPiR, podatnik VAT) rozszerzę jej zakres o usługi turystyki wykonywane na terenie Unii jak i poza Wspólnotą. Na zlecenie związków zawodowych banku francuskiego z siedzibą Paryżu mam zorganizować wyjazd pracowników ww. banku do Azji (Nepal, Indie). W ramach usługi mam otrzymać zaliczkę na pokrycie przelotu przez linie lotnicze z terenu Unii plus częściowe wynagrodzenie przewodnika, którym będę ja jako właściciel firmy (będą to "usługi własne"). Czy powstaje obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej w myśl art. 29 u.p.t.u. w ramach usług własnych? Zakres mojej usługi będzie polegał na organizacji całej imprezy (zamówienie i opłata biletów za przelot samolotem, moja obsługa jako przewodnika wycieczki, ustalenie trasy wycieczki, zamówienie noclegów i inne). Część wydatków będzie ponoszona już bezpośrednio na terenie Azji - opłaty klimatyczne, wejścia, wyżywienie, usługi tragarzy i inne.

Czy w roku 2011 mogę zastosować stawkę 0% na ww. usługę, zgodnie z art. 119 ust. 7 i 8 u.p.t.u.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?