Czy otrzymanie przez podatnika opinii statystycznej o odmiennym sposobie klasyfikacji niż klasyfikacja stosowana dotychczas oznacza konieczność wstecznej korekty rozliczeń?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 5 sierpnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka zajmuje się sprzedażą suplementów diety. Towar zakupujemy bezpośrednio od kontrahenta kontraktowego.W styczniu kontrahent przysłał nam informację mailową, że podjął decyzję o zmianie stosowanej stawki VAT z 8% na 23%. Decyzja podyktowana była tym, że mimo otrzymanych wcześniej opinii klasyfikacyjnych z Urzędu Statystycznego, że produkty z aloes mieszczą się w grupie PKWiU 10.89.19.0 a tym samym zgodnie z art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a punkt 2 w świetle załącznika nr 3 pozycja 48 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 z późn. zm.) podlegają opodatkowaniu stawką 8% organy podatkowe coraz częściej kwestionują zasadność stosowania stawki obniżonej przy narastającej aprobacie sądów administracyjnych. W lipcu br. spółka nasza wystosowała zapytanie do Urzędu Statystycznego, gdzie dostała odpowiedź, że ww. produkt mieści się w grupowaniu PKWIU 11.07.19.0 Pozostałe napoje bezalkoholowe,czyli 23%. Od stycznia spółka dokonywała sprzedaży tego produktu ze stawką 8%,ponieważ wysprzedawała zapasy jakie zakupiła w roku poprzednim ze stawką VAT 8%.

Czy w związku z tym, że producent zmienił stawkę od stycznia tego roku, powinniśmy dokonać korekty faktur sprzedaży, zwiększając stawkę VAT pomimo tego, że decyzja z Urzędu Statystycznego otrzymaliśmy w lipcu br.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX