Czy otrzymane odszkodowanie w wysokości 90% należności netto spółka powinna potraktować jako kwotę brutto i skorygować ulgę na złe długi w VAT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 23 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. jest czynnym podatnikiem VAT. Kontrahent spółki zalega z płatnością za wykonane usługi od czerwca 2022 r. na należność został utworzony odpis aktualizujący należności. W lutym 2023 r. spółka skierowała nieuregulowaną należności na drogę sądową (obecnie sprawa jest w toku). W 2022 r. spółka skorzystała z ulgi za złe długi zarówno w CIT jak i VAT. W lutym 2023 r. spółka skierowała ściągnięcie należności na drogę sądową (obecnie sprawa jest w toku). Spółka z o.o. ubezpiecza swoje należności w austriackiej agencji ubezpieczeniowej. Zgodnie z OWU, ubezpieczeniu podlegają tylko należności netto, ubezpieczenie nie obejmuje podatku VAT oraz wszystkie roszczenia ubezpieczającego wobec wszystkich stron zobowiązanych oraz wszelkie prawa dodatkowe przechodzą na ubezpieczyciela w wysokości wypłaconego odszkodowania. Na wniosek ubezpieczyciela ubezpieczyciel podejmuje niezbędne kroki w celu przeniesienia praw. Jeżeli wierzytelność ubezpieczona została scedowana na zabezpieczenie (decyzja o zabezpieczeniu), ubezpieczyciel może wstrzymać się z wypłatą odszkodowania do czasu, aż cesjonariusz (cesjonariusz) zgodzi się na jego wypłatę od ubezpieczyciela (tłum. z j.niem.). W październiku 2023 spółka otrzymała odszkodowanie od ubezpieczyciela w wysokości 90% należności netto.

Czy otrzymane odszkodowanie w wysokości 90% należności netto spółka powinna potraktować jako "wpłatę brutto" i skorygować ulgę na złe długi w VAT?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX