Czy osoby zatrudnione na stanowisku starszego pracownika socjalnego można awansować na starszych specjalistów pracy socjalnej z uwagi na posiadanie przez nich wymaganego stażu pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2021 r.
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 27 czerwca 2020 r.

PYTANIE

W OPS są zatrudnione na stanowisku starszego pracownika socjalnego osoby, które posiadają wyższe wykształcenie:

1. Licencjackie ukończone w 2011 r. uprawniające do pracy w zawodzie pracownika socjalnego,

2. Magisterskie ukończone w 1999 r. uprawniające do pracy w zawodzie pracownika socjalnego,

3. Licencjackie ukończone w 2012 r. uprawniające do pracy w zawodzie pracownika socjalnego, magisterskie (niezwiązane z zawodem).

Osoby te posiadają również na tym stanowisku staż powyżej 5 lat.

Zgodnie z rozporządzeniem z 2018 roku w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych specjalistami pracy socjalnej mogą zostać osoby "posiadające wykształcenie wyższe według odrębnych przepisów albo dyplom pracownika socjalnego i specjalizacja I stopnia w zawodzie pracownik socjalny".

W jaki sposób należy zinterpretować ten zapis:

1. wyższe według odrębnych przepisów albo dyplom pracownika socjalnego i 2. specjalizacja I stopnia w zawodzie pracownik socjalny czy 1. wyższe według odrębnych przepisów albo 2. dyplom pracownika socjalnego i specjalizacja I stopnia w zawodzie pracownik socjalny?

Czy w przypadku, jeśli przyjmiemy, że druga interpretacja jest właściwa, to czy można od razu awansować tych pracowników na starszych specjalistów pracy socjalnej z uwagi na posiadanie przez nich wymaganego stażu pracy i podobny zapis w rozporządzeniu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX