Czy osoby, zatrudnione na stanowisku np. sędziego, dyrektora czy też specjalisty, kierujące samochodami są zobowiązane do posiadania rozszerzonych badań lekarskich?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 15 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 2 lipca 2015 r.

PYTANIE

Czy osoby, zatrudnione na stanowisku np. sędziego, dyrektora czy też specjalisty, które czasami kierują samochodami są, w związku ze zmianą w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, zobowiązane do posiadania rozszerzonych badań lekarskich w zakresie obowiązującym zatrudnionych kierowców?

Punkt 5 zmienionego rozporządzenia brzmi: "5) osoby posiadającej prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B E, T, kierującej pojazdem w ramach obowiązków służbowych."

Co znaczy w ramach obowiązków służbowych?

Czy to oznacza, że dana osoba musi mieć w zakresie obowiązków zawarte postanowienie, że do jej obowiązków należy kierowanie pojazdem, czy nie musi być takiej informacji, a wystarczy tylko to, że pracownik czasem porusza się samochodem i już wtedy powstaje konieczność posiadania rozszerzonych badań lekarskich?

Pytanie dotyczy w szczególności pracowników biurowych, którym sporadycznie wydaje się polecenie wyjazdu służbowego (na szkolenie) i na ich wniosek zgodę na użycie samochodu prywatnego (przy rekompensacie poniesionych przez pracownika kosztów). Zdarza się bowiem, iż sędziowie wizytatorzy bądź inspektorzy kontroli czy udają się w podróż służbową do sądów własnymi samochodami.

Czy do nich również należałoby stosować ww. wymóg?

Wykonanie takich badań nie jest wykonywane "od ręki", generuje to również dodatkowe koszty dla pracodawcy. Wydaje się, iż skoro zgodnie z utartym poglądem literatury przedmiotu, czas poświęcany przez pracownika na odbycie podróży służbowej nie jest wliczany do czasu pracy w rozumieniu przepisów k.p. regulujących czas pracy pracowników (art. 128 i nast.) nie powstają także nadgodziny w związku z odbywaniem podróży służ. nie powinno więc być mowy o tym, iż kierowanie pojazdu w celu dotarcia do miejsca wykonywania pracy, stanowi "w ramach obowiązków służbowych" w rozumieniu paragrafu 4 ust. 4 pkt 5 rozporządzenia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX