Czy osoby, które mają decyzją ustaloną miesięczną odpłatność powinny ją wnosić od daty uruchomienia działalności ŚDS pomimo, że aktualnie z niej nie korzystają z powodu COVID-19?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 29 maja 2021 r.
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 3 czerwca 2020 r.

PYTANIE

Z treści art. 51b ust. 1 u.p.s. wynika, iż korzystanie z usług świadczonych w ośrodku wsparcia, w tym ŚDS jest odpłatne, a wysokość tej opłaty ustala się w wysokości 5% kwoty dochodu osoby samotnie gospodarującej lub kwoty dochodu na osobę w rodzinie, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie przekracza kwotę 300% odpowiedniego kryterium dochodowego wymienionego art. 8 ust. 1 pkt 1 i 2 u.p.s.

Zgodnie z art. 15d ust. 4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, osoby ponoszące odpłatność za usługi świadczone w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w art. 51a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, zwalnia się na ich wniosek z odpłatności za okres niekorzystania z tych usług w związku z zawieszeniem lub czasowym zamknięciem działalności tych ośrodków.

Z dniem 25 maja 2020 r. placówka: Środowiskowy Dom Samopomocy rozpoczęła swoją działalność. Część osób powróciła do placówki i korzysta z rehabilitacji, inni z uwagi na Covid-19 obawiają się powrotu. Składają wstępne deklaracje, że powrócą za miesiąc, dwa. Niektóre osoby składają wnioski o zawieszenie korzystania z ŚDS.

Czy zatem osoby, które mają decyzją ustaloną miesięczną odpłatność powinny ją wnosić od daty uruchomienia działalności ŚDS pomimo, że aktualnie z niej nie korzystają?

Jak postąpić z wnioskami o zawieszenie korzystania z ŚDS?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX