Czy osoby dokonujące zgłoszeń do PFRON albo prowadzące postępowanie w związku z wystąpieniem wypadku przy pracy powinny dostać odrębne upoważnienie do przetwarzania danych szczególnych kategorii?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Baranowska -Górecka Aleksandra
Odpowiedzi udzielono: 31 maja 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Mam pytanie w zakresie interpretacji art. 221b § 3 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2018 r. poz. 917 z późn. zm).

Czy wspomniane w przepisie pisemne upoważnienie dotyczy wszelkich danych wskazanych w art. 9 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.042016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, str. 1 z późn. zm.) czy tylko takich które są przetwarzane na podstawie zgody pracownika (wszakże w § 1 wskazano na warunki przetwarzania tych danych na podstawie zgody)?

W tej chwili funkcjonują u nas pisemne upoważnienia, ale wskazano w nich dopuszczalne operacje na danych oraz zakres czynności (np. prowadzenie rekrutacji, wykonywanie obowiązków z zakresu ubezpieczeń społecznych itp.) bez wskazania konkretnie że upoważnienie obejmuje dane szczególnych kategorii. Czy po nowelizacji Kodeksu pracy osoby dokonujące zgłoszeń np. do PFRON albo prowadzące postępowanie w związku z wystąpieniem wypadku przy pracy powinny dostać odrębne upoważnienie do przetwarzania danych szczególnych kategorii?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX