Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 5 grudnia 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma świadczy usługi edukacyjne w zakresie fotografii. Zajęcia prowadzone są przez wykładowców, którzy mają podpisane z firmą umowy o dzieło na przeprowadzenie zajęć o wskazanej tematyce. Są to umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. Nasz problem dotyczy rozliczenia jednego z wykładowców. Osoba ta dostarczyła nam decyzje o nadaniu numeru NIP w Polsce oraz wskazała swój polski adres. W trakcie 2011 r. pobierane były zaliczki liczone wg skali podatkowej. Po zakończeniu roku podatkowego wystawiono PIT-11. Jak się okazało osoba ta jest niemieckim rezydentem podatkowym. Wykładowca w lutym 2012 r. przedstawił certyfikat rezydencji, żądając korekty deklaracji PIT-11 za 2011 r.

Jak powinniśmy zachować się w takiej sytuacji jako płatnik zaliczki na podatek dochodowy?

Czy osoba, która otrzymała informację PIT-11, będąca nierezydentem, ma możliwość odliczenia odprowadzonego przez nas podatku (w Polsce bądź Niemczech)?

Jakie konsekwencje podatkowe wystąpią w firmie, gdy w 2012 r. osoba ta będzie wystawiała faktury na usługi edukacyjne z niemieckim numerem NIP (osoba ta ma zarejestrowana działalność gospodarczą na terytorium Niemiec)?

Firma nie składała nigdy zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację