Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2010 r.
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 23 września 2005 r.

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą i opłaca podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Właścicielka firmy do momentu rozpoczęcia działalności pracowała na umowę o pracę w firmie x. Obecnie nie łączą jej i firmy x żadne interesy. Jednakże od przyszłego miesiąca firma x zaproponowała właścicielce firmy wykonanie pewnej pracy, która nie wchodzi w zakres jej działalności.

Czy ww. praca może być wykonana jako umowa zlecenie i czy zawarcie umowy zlecenia nie spowoduje konieczności zmiany formy opłacania podatku dochodowego na zasady ogólne, gdyż jest to zawarcie umowy z byłym pracodawcą?

Czy w przypadku przejścia na zasady ogólne możemy uwzględnić w rozliczeniu miesięcznym remanent początkowy, na który składać się będą towary zakupione przed przejściem na zasady ogólne?

Czy możemy wprowadzić oświadczeniem woli do firmy komputer do fakturowania o wartości 1600 zł i od razu w miesiącu wprowadzenia wpisać go w 100% w koszty działalności? Komputer był kupiony przed rozpoczęciem działalności gospodarczej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?