Czy osady można przekazywać do rolniczego wykorzystania najpóźniej do 31 października?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 7 lutego 2023 r.
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 12 listopada 2020 r.

PYTANIE

Zgodnie z art. 107 ustawy z 20.07.2017 r. – Prawo wodne (Dz.U. z 2020 r. poz. 310) – dalej pr. wod., ,,Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" powinny stosować podmioty prowadzące produkcję rolną i działalność, o których mowa w art. 102 ust. 1 pr. wod. Definicja nawozu, która była w art. 102 ust. 2 pkt 2 pr. wod. została uchylona.

Czy "program działań ... " nadal odnosi się do osadów ściekowych i osady można przekazywać do rolniczego wykorzystania tylko w terminach określonych w programie tj. najpóźniej do 31 października?

Zabronione jest stosowanie nawozów na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą, lub pokrytych śniegiem, przy czym za glebę zamarzniętą nie uznaje się gleby, która rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia.

Czy jeżeli osady ściekowe nie podlegają pod "program działań ..." czy możliwe jest wykorzystanie osadu na cele wskazane w art. 96 ust. 1 pkt 1–3 u.o. na początku listopada o ile wystąpią dobre warunki pogodowe, nie będzie deszczu, śniegu ani przymrozków ?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX