Czy organem właściwym do wydania pozwolenia na budowę dla całego zamierzenia budowlanego jest wojewoda, czy też należy je sztucznie i niezgodnie z zasadami wiedzy technicznej, podzielić?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Mackiewicz Marta
Odpowiedzi udzielono: 15 lipca 2020 r.

PYTANIE

Jak wygląda sprawa właściwości organu administracji architektoniczno-budowlanej do wydania pozwolenia na budowę lub przyjęcia zgłoszenia, w przypadku, gdy zamierzenie budowlane dotyczy budowy lub przebudowy jednego obiektu budowlanego w postaci np. kanalizacji sanitarnej, która przebiega m.in. częściowo przez działki stanowiące własność prywatną, przez działki stanowiące drogi gminne oraz działki stanowiące drogi wojewódzkie?

Budowa lub przebudowa tej sieci nie wynika z przebudowy drogi wojewódzkiej. Dzielenie tego zamierzenia budowlanego na części wg kompetencji określonych w art. 82 ust. 3 pkt 3 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186) – dalej pr. bud. prowadziłoby do konieczności opracowania przez inwestora dwóch odrębnych projektów budowlanych w celu uzyskania dwóch odrębnych pozwoleń na budowę (ewentualnie dokonania dwóch odrębnych zgłoszeń). Zaznaczyć przy tym należy, że w takim przypadku istnieje realne ryzyko, że wydana zostałaby decyzja o pozwoleniu na budowę, jedynie na część zamierzenia budowlanego/obiektu budowlanego, który nie spełniałby swojej funkcji samodzielnie (może okazać się niewykonalna). Wydaje się, że w takiej sytuacji zostaje naruszone prawo materialne oraz przepis prawa określony w art. 33 ust. 1 pr. bud.

Czy, mając powyższe na uwadze, w takiej sytuacji organem właściwym do wydania pozwolenia na budowę dla całego zamierzenia budowlanego jest wojewoda, czy starosta, czy też należy je sztucznie i niezgodnie z zasadami wiedzy technicznej, podzielić?

Organy aab zazwyczaj nakazują inwestorowi dokonania podziału.

Czy właściwość organu jest normą nadrzędną art. 33 ust. 1 pr. bud.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX