Czy organ wydający decyzje powinien pominąć kwestie ustalania odszkodowania za szkody tymczasowe na gruncie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lecińska Monika
Odpowiedzi udzielono: 20 marca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W przypadku gdy organ wydający decyzje z art. 128 ust. 4 ustawy z 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r. poz. 65) – dalej u.g.n. w dokumentacji sprawy będzie miał protokół/porozumienie, które potwierdza zapłatę odszkodowania za szkody tymczasowe oraz fakt, że właściciel nieruchomości potwierdza spełnienie wszystkich roszczeń odszkodowawczych w zakresie szkód tymczasowych - to czy organ wydający decyzje w tej sprawie powinien całkowicie pominąć kwestie ustalania odszkodowania z tego elementu tj. odszkodowania za szkody tymczasowe na gruncie?

Czy też w przypadku, gdy z operatu rzeczoznawcy majątkowego wychodzi mu kwota wyższa od kwoty rozliczonej w ramach protokołu/porozumienia pomiędzy przedsiębiorcą uprawnionym (wykonawcą robót) a właścicielem to powinien uwzględnić kwotę z operatu potrąconą o kwotę już wypłaconą właścicielowi?

Ważnym jest, że protokół/porozumienie zawiera wyraźne zapisy, że właściciel potwierdza, że wszelkie otrzymane odszkodowanie zaspokaja jego wszelkie roszczenia w zakresie szkód tymczasowych związanych z realizowanymi robotami na gruncie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX