Czy organ właściwy powinien w drodze decyzji uchylić prawo do świadczenia wychowawczego, jeśli mąż matki nie jest ojcem dzieci ani ich opiekunem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 4 listopada 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pan X złożył wniosek o świadczenie wychowawcze na dzieci, których nie jest ojcem (jest mężem matki). Pan jest Ukraińcem, a tylko on w rodzinie posiadała kartę pobytu z dostępem do rynku pracy. Matka dzieci nie. Cała rodzina zamieszkuje w Polsce. Organ na wniosek Pana przyznała świadczenia. Po kilku miesiącach OPS zauważył swój błąd, że świadczenia nie powinny być przyznane Panu, gdyż nie jest on ich ojcem ani opiekunem.

W związku z zauważonymi błędem OPS wystąpił do SKO o stwierdzenie nieważności decyzji, w tym przypadku przyznania prawa do świadczenia wychowawczego na podstawie art. 156 k.p.a.

SKO w piśmie wskazał, iż brak jest możliwości zastosowania w tym przypadku regulacji stwierdzenia nieważności decyzji, w przypadku zaistnienia kwalifikowanych wad wymienionych w KPA. Przyznanie prawa czy informacja nie stanowią decyzji administracyjnych i nie ma zastosowania w tej sytuacji art. 156 k.p.a.

Co w tej sytuacji, powinien zrobić organ, skoro decyzja jest wadliwie wydana i wnioskodawcy nie należą się świadczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX