Czy organ właściwy dłużnika powinien wystąpić do starosty z wnioskiem o uchylenie decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 27 września 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dłużnikowi alimentacyjnemu wydano (w innej gminie i powiecie) decyzję o uznaniu go za dłużnika alimentacyjnego uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, konsekwencją czego zabrane było prawo jazdy.

Dłużnik przeprowadził się na teren działania tutejszego GOPS. Dłużnik wystąpił z wnioskiem o zwrot prawo jazdy, powołując się na art. 5 ust. 6 pkt 1.

Art. 5 ust. 6 mówi, że organ może zawnioskować o zwrot prawo jazdy, gdy:

- ustanie przyczyna, o której mowa w ust. 3 ustawy lub

- nastąpi utrata statusu dłużnika alimentacyjnego,

- w naszej ocenie zgodnie z samouczkiem ustawy nie nastąpiła.

Dłużnik w okresie ok. 9 m-cy regularnie przez okres 6 miesięcy wywiązywał się ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów - potwierdzone zaświadczeniem komornika - umożliwił przeprowadzenie wywiadu - złożył oświadczenie majątkowe - pracuje zarobkowo i wywiązywał się ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów - zaświadczenie od komornika.

Wystąpiliśmy o zwrot prawo jazdy - uchylenie decyzji (na podstawie art. 5 ust. 6 pkt 1 ustawy) do starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, ponieważ w naszej ocenie wypełniony został art. 5 ust. 6 pkt 1 ustawy i ustała przyczyna, o której mowa w ust. 3 ustawy - pomimo, że nie nastąpiła utrata statusu dłużnika alimentacyjnego.

Czy koniecznym jest uchylenie decyzji za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych?

Ustawa nie mówi wprost o tym, żeby uchylić decyzję o uchylaniu się od zobowiązań.

Przy "zwrocie prawo jazdy" daje dwie możliwości, art. 5 ust. 6 pkt 1 i 2. Dłużnik dalej posiada spory dług do spłacenia, alimenty są w dalszym ciągu pobierane przez wierzycielkę pomimo, iż dłużnik wpłaca więcej niż 50%. W sytuacji, gdy przestanie płacić, daje nam możliwość ponowny raz wystąpić o zatrzymanie prawo jazdy.

Czy zatem tylko wystąpić o uchylenie decyzji o zatrzymaniu prawo jazdy, czy również uchylić decyzję o uchylaniu się od zobowiązań alimentacyjnych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX