Czy organ w celu zmiany decyzji środowiskowej powinien ponownie przeprowadzić procedurę uzgodnienia ze wszystkimi organami?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 2 marca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor uzyskał ostateczną decyzję środowiskową na przebudowę zakładu produkcyjnego. W dniu, w którym decyzja środowiskowa stała się ostateczna inwestor złożył wniosek o sprostowanie oczywistej omyłki w przedmiotowej decyzji. Omyłka dotyczy faktu, że w przedmiotowej decyzji podano powierzchnię zabudowy projektowanej 150 m2, natomiast właściwa powierzchnia to 350 m2. Nadmienić należy, że we wszystkich dokumentach zgromadzonych w całym postępowaniu powierzchnia ta była określana jako 150 m2, nie jest to zatem błąd organu.

Czy biorąc pod uwagę zapisy art. 86 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2020 r. poz. 283) - dalej u.o.o.ś., organ w celu zmiany tej decyzji powinien ponownie przeprowadzić procedurę uzgodnienia ze wszystkimi organami, czy po prostu inwestor w trybie art. 88 ust. 1 pkt 2 u.o.o.ś. powinien wystąpić na etapie pozwolenia na budowę o przeprowadzenie tzw. ponownej oceny oddziaływania na środowisko?

Nadmienię, że przedmiotowa decyzja zakończyła się bez oceny oddziaływania na środowisko, a w decyzji środowiskowej nie narzucono szczegółowych warunków dotyczących etapu realizacji i eksploatacji inwestycji. Ponadto problematyczna powierzchnia pojawia się w uzasadnieniu oraz charakterystyce przedsięwzięcia załączonej do decyzji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX