Czy organ słusznie uważa, że nie jest możliwe wygaszenie pozwolenia na wytwarzanie odpadów z uwzględnieniem przetwarzania odpadów wyłącznie w zakresie przetwarzania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nieć Anna
Odpowiedzi udzielono: 31 maja 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakład produkujący elementy betonowe posiada obecnie pozwolenie na wytwarzanie odpadów z uwzględnieniem przetwarzania odpadów - popiołów lotnych. Popioły lotne uzyskały statut produktu ubocznego co powoduje, że pozwolenie w części dotyczącej przetwarzania odpadów jest bezzasadne. Dlatego też, zakład zwrócił się do organu właściwego o wygaszenie ww. pozwolenia w części dotyczącej przetwarzania odpadów, jednak uzyskał odmowną odpowiedź - organ stwierdził, iż może wygasić pozwolenie wyłącznie w całości.

Czy w przedmiotowej sprawie organ zajął słuszne stanowisko?

Jeżeli nie, to jakie działania może podjąć zakład w celu uregulowania kwestii związanych z wyeliminowaniem z obrotu prawnego pozwolenia w części dotyczącej przetwarzania odpadów (np. dokonać zmiany decyzji, z którą wiąże się wykonanie operatu ppoż.)?

Czy w zaistniałej sytuacji pozostaje jedynie możliwość zastosowania art. 14 ust. 4 ustawy z 20.07.2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1592), w którym wskazano, że jeżeli posiadacz odpadów nie złoży wniosku spełniającego wymagania, o których mowa w ust. 1 i 2, w terminie, o którym mowa w ust. 1, zezwolenie na zbieranie odpadów, zezwolenie na przetwarzanie odpadów, zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów albo pozwolenie na wytwarzanie odpadów, w zakresie określenia wymagań dotyczących zbierania lub przetwarzania odpadów, wygasa?

Z powyższego zapisu wynika, że po 5 września 2019 r. zakład będzie nadal posiadał pozwolenie na wytwarzanie odpadów, jednak wygaśnie ono w części dotyczącej wymagań w zakresie przetwarzania odpadów.

Czy wskazana powyżej interpretacja jest właściwa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX