Czy organ rozpatrując zgłoszenie przebudowy drogi wojewódzkiej polegającej na budowie chodnika powinien wezwać inwestora o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Fiktus Paweł
Odpowiedzi udzielono: 4 sierpnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Proszę o udzielenie odpowiedzi, czy organ administracji architektoniczno-budowlanej rozpatrując zgłoszenie przebudowy drogi wojewódzkiej polegającej na budowie chodnika o długości 200 m powinien wezwać postanowieniem inwestora o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, czy wystarczające jest uzyskanie zaświadczenia o braku sprzeciwu do zgłoszenia wodnoprawnego na poniższe roboty budowlane?

Projektant zaprojektował chodnik o długości 200 m, szerokości 1,80 m, zlokalizowany bezpośrednio przy jezdni i tuż przy istniejącym rowie. Na niewielkim odcinku zaprojektował zmianę pochylenia skarpy rowu przydrożnego, zaprojektował kanalizację deszczową, z której woda wpływa do nowej studni kanalizacji deszczowej zaprojektowanej na istniejącym przepuście zlokalizowanym pod przedmiotową drogą wojewódzką. Studnia została zaprojektowana w odległości 6 m od wlotu przepustu. Przepust przewidziany jest tylko do remontu. Cały istniejący przepust ma długość ponad 10 m. Dodam, że przydrożny rów odwadnia tylko pas drogowy, gdyż zaraz za rowem są istniejące ogrodzenia i woda nie wpływa do rowu z prywatnych posesji.

Czy przedmiotowe roboty budowlane można wykonać na podstawie art. 394 ust. 1 pkt 11 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr. wod. - przebudowa lub odbudowa urządzeń odwadniających zlokalizowanych w pasie drogowym dróg publicznych, obszarze kolejowym, na lotniskach lub lądowiskach?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX